Firma APS S.A. brała udział w modernizacji oczyszczalni ścieków w Różanie. Gmina podjęła się modernizacji oczyszczalni ścieków z uwagi na nowe wymagania ochrony środowiska w zakresie obniżenia fosforu i azotu w ściekach oczyszczonych oraz zwiększenie przepustowości oczyszczalni do 1000m3/dobę.
Firma APS S.A. wykonała prace elektryczne i AKPiA.
W ramach robót elektrycznych wykonano:
- budowa nowej rozdzielni głównej z układem pomiarowym energii,
- wewnętrzne linie zasilające,
- instalacje elektryczne w modernizowanych budynkach,
- oświetlenie zewnętrzne,
- prefabrykacja szaf sterowniczych.
W ramach prac AKPiA wykonano system sterowania, wizualizacji i archiwizacji. System automatyki został wykonany w oparciu o sterowniki Twido produkcji Schneider. Do wizualizacji użyto pakiet IGSS Scada System wyprodukowany przez firmę 7-Technologies. Wykorzystano 4 sterowniki Twido, które sterują poszczególnymi węzłami technologicznymi.
Sterownik pomieszczenie krat - sterowanie wentylacją budynku, piaskownikiem, dmuchawą powietrza i akwizycja stanu kraty.
Sterownik pompowni głównej - sterowanie trzema pompami ścieków w sposób zapewniający równomierne obciążenie w czasie - naprzemienne załączanie pomp.
Sterownik reaktora biologicznego - głównym zadaniem sterownika jest utrzymanie zadanego stężenia tlenu w komorze tlenowej. Do podawania powietrza do komory wykorzystano układ trzech dmuchaw. Dmuchawy mogą być załączane bezpośrednio z sieci lub poprzez przemiennik częstotliwości. Sterowanie wydajnością układu dmuchaw polega na płynnej regulacji obrotów dmuchawy podłączonej do falownika. I załączaniu dodatkowych dmuchaw w przypadku, gdy jest to wymagane do utrzymania zadanego poziomu tlenu. Oprócz tego sterownik steruje zgarniaczem w osadniku wtórnym i pompami recyrkulacji wewnętrznej, zewnętrznej i osadu nadmiernego.
Sterownik higienizacji osadu służy do sterowania wentylacją budynku higienizacji, sterowania zagęszczaczem osadu i akwizycji stanu prasy osadu i instalacji higienizacji osadu odwodnionego.
Wymienione sterowniki spięte są siecią RS485 z protokołem Modbus-RTU. Masterem sieci jest sterownik Twido, który umieszczony jest w dyspozytorni i steruje tablicą synoptyczną. Do sterownika tego podłączony jest komputer, który służy do graficznej reprezentacji procesu technologicznego. Oprócz tego w komputerze prowadzona jest archiwizacja przebiegów i rejestracja alarmów oraz raportowanie czasów pracy urządzeń i liczników ścieków i osadu.
Wszystkie prace prowadzono na czynnej oczyszczalni utrzymując proces technologiczny oczyszczania ścieków. Podczas rozruchu osiągnięto założony efekt ekologiczny oczyszczania ścieków.