Sklep internetowy - APS SA

SKLEP INTERNETOWY

REALIZACJE

Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie S.A (APS S.A.) zrealizowała inwestycję polegającą na automatyzacji i uruchomieniu układu akumulacji ciepła w Elektrociepłowni Białystok S.A.


 thumb IMG 4676Zakres prac wykonanych przez APS S.A. obejmował:

  • prefabrykację szaf sterowniczych, dostawę i montaż układów AKPiA;
  • oprogramowanie systemu sterowania zawierającego blokady, zabezpieczenia technologiczne i układy automatycznej regulacji oraz wizualizację procesu technologicznego;
  • uruchomienie instalacji wraz z testami sterowań i działania układów automatycznej regulacji.

Instalacja akumulacji ciepła w Elektrociepłowni Białystok SA ma na celu magazynowanie nadwyżek energii cieplnej związanych z okresowym, zmiennym zapotrzebowaniem na ciepło. Energia powstała w procesie spalania paliwa w kotłach jest akumulowana przez czynnik grzewczy (wodę), który zapewnia późniejsze jej wykorzystanie w razie chwilowych niedoborów ciepła w wymaganiach sieci ciepłowniczej, bez konieczności uruchamiania kolejnych kotłów bądź zwiększania mocy pracujących. Wiąże się to z oszczędnością energii zarówno elektrycznej (związanej z koniecznością pracy kolejnych urządzeń w instalacji, celem uruchomienia kolejnych układów wytwarzania energii), cieplnej (dzięki akumulacji), jak również oszczędności w paliwie spalanym w kotłach energetycznych. Istotnym elementem jest możliwość poprawienia efektywności energetycznej, finansowej i ekonomicznej pracy elektrociepłowni poprzez zwiększenie ilości produkowanej energii w dzień , a powstały w wyniku tego "nadmiar" ciepła zostanie zgromadzony w akumulatorze i zostanie wykorzystany w godzinach nocnych gdzie zapotrzebowanie na ciepło jest zdecydowanie wyższe. Instalacja akumulatora ciepła jest jedną z nielicznych instalacji tego typu w Polsce.

Realizacja sterowania i wizualizacja procesu technologicznego wykonana została przez APS S.A. z wykorzystaniem rozproszonego systemu sterowania DCS firmy Honeywell Experion PKS.

 
WIĘCEJ CZYTAJ:

 

 

Akumulator

ul. A. Mickiewicza 95F 15-257 Białystok
tel. +48 (85)74 83 400
fax: +48 (85) 74 83 419